Yükseköğretim Genel Kurulu Başkanlığına

27 Aralık 2012 tarihli basın duyurunuzla, Yüksek Öğretim Kurumu’ nun almış olduğu karar ile daha önce ÖSYM nin internet sayfasındaki ‘sınav takvimi’ bölümünde ilan etmiş olduğunuz ve 30 Haziran 2013 tarihinde yapılması öngörülen Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) nin 2013 yılından itibaren uygulanmamasına karar verildiğini öğrendik.

2012- 13 eğitim öğretim döneminin başından beri Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) için kitaplar alan, dershanelere kayıt yaptıran benim durumumda olan binlerce öğrencinin bu alınmış kararla mağdur duruma düştüğünü ve hayal kırıklığına uğradıklarını üzülerek bildiririm.

… 2012-2013 öğretim yılı ile birlikte, yaklaşık olarak Eylül 2012 den beri bu sınava hazırlanan binlerce öğrencinin bu şekilde son dakika alınmış bir kararla mağdur durumda bırakılması kabul edilir gibi değil. Yılların tecrübesine sahip bir kurumun ve onun çalışanlarının bu tür kararları almadan önce:

– daha önce almış oldukları kararları ve bu kararlar doğrultusunda birlikte çalıştıkları ÖSYM nin ilan etmiş oldukları sınav takvimini dikkate almalarını

– şayet konuyla ilgili bir karar alınacaksa bu kararın ancak dönem başında, yada bu karar da olduğu gibi dönemin ortasında yapılacaksa da söz konusu kararların ancak bu eğitim öğretim dönemini kapsamayacak şekilde uygulanmasını, dolaysıyla ösym nin sınavı artık yapmayacağı bilgisinin ancak 2013-14 dönemimden itibaren geçerli olması gerektiği hususunu dikkate almış olmaları gerekirdi.

2009 yılında YÖS de aynı şekilde YÖK tarafından kaldırılmış, fakat son kez de olsa bu sınavın ÖSYM tarafından 2009 da yapılmasına karar vermişti. En azından bir konudaki uygulamanın YÇS içinde yapılması gerektiği kanısındayım.

YÖK ve ÖSYM yetkililerinin almış oldukları bu kararlarını tekrar gözden geçirmelerini ve hiç olmazsa bu yıl için YÇS nin daha önce planlanmış olduğu gibi 30 Haziran 2013 te son kez de olsa yapılmasının sağlanması gerektiğini önemle arz ederiz.

 

Saygılarımla

 

YEK AKADEMI
MÜNİH Türk Alman Öğrenciler Birliği
www.yek-akademi.com

AnasayfaEnglishGermanTurkish