Genel Bilgi

Ücretsiz Eğitim İmkanı

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de üniversite eğitimi için özel veya vakıf üniversitelerine harcanan paralar, sömestre için yaklaşık 15 bin ile 30 bin Dolar olarak değişmektedir. Sadece üniversiteye kayıt ücretiyle tabii ki bu masraflar bitmemektedir.

Bunun yanında konaklama, yol parası, kitap ve fotokopi gibi diğer masrafları da düşündüğünüzde eğitim için bir servet harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Almanya!da ki üniversiteler devlet üniversiteleri olduğundan, öğrencilerden eğitim için ücret talep edilmemektedir. Eğitimin ücretiz olması bu ülkeye olan talebi arttırmaktadır.

Avrupa Birliğinin kurucu ülkelerinden olan Almanya gerek teknik alanda gerekse kalite bazında dünyanın lider ülkelerinden biri konumundadır. Bu niteliğini aynı zamanda eğitim konusunda da kanıtladığından dolayı Alman üniversitelerini bitiren gençlerin dünyanın her yerinde iş bulabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle üniversite öğrencilerine ve hatta üniversite hazırlık döneminde dil kurslarına katılan öğrencilere çalışma izni verilmektedir. Öğrenciler öğrenimlerinin yanında çalışarak kendi masraflarını rahatlıkla karşılayabilirler.

Almanya’da ortalama olarak bir öğrencinin aylık masrafı konaklama, sigorta, ulaşım ve diğer okul giderleri dahil yaklaşık 750,- € civarındadır. Öğrenciler haftada azami 20 saat çalışarak bu masraflarını rahatlıkla karşılayabilmektedirler.

EnglishGermanTurkish