AÖL Genel Bilgi

AÖL nedir, bu sınava kimler katılabilir?

 • Açık İlköğretim Okulu Batı Avrupa Programı
 • Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programı

Herhangi bir sebeple ilköğretim (orta okul) veya lise öğrenimlerine devam edemeyenlere, okula devam zorunluluğu olmadan, yarıda bıraktıkları öğrenimlerini tamamlama imkanı sağlar.

Bunun yanında herhangi bir nedenden dolayı Almanya`daki eğitimini bırakmış ya da eğitimine ara vermiş olan arkadaşlarımıza Türkiye`den Açık Lise’yi tamamladıktan sonra üniversiteye gitme şansı verilmiştir. Türk veya Alman vatandaşı olan öğrencilerin başvurularını yapıp onları bu sınavlara hazırlıyoruz.

Diploma ve Karnelerin Denkliği: Türkiye’de Açık Lise’ye gitmek isteyen arkadaşlarımızın karnelerinin Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nde gerekli denkliklerinin yapılıp Köln’deki Açık Lise Merkezine kayıt yapılması gibi konularda hizmetler sunuyoruz.

Açık Lise Sınavlarına Hazırlık: Kayıt işlemleri yapıldıktan sonra tüm derslerde dershanemizde sizleri sınavlara hazırlıyoruz.

Açık Öğretim Lisesi’nin (AÖL) Yararları

 • Almanya’da liseyi bitirememiş kişilere üniversite kapıları açılıyor.
 • AÖL’ye başvurmanız için Almanya’da 8 yıl okula gitmiş olmanız yeterli. Türkiye’de 4 yıl olan lise eğitimini dışarıdan gireceğiniz sınavlarla yalnızca 2,5 senede bitirebilir, üniversite sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz.
 • İsterseniz Almanya’da isterseniz Türkiye’de üniversite okuma imkanı kazanıyorsunuz.
 • AÖL’yi bitirdiğiniz takdirde dünyada yalnızca Köln ve Ankara’da gerçekleştirilen YÇS’ye (Üniversite Giriş Sınavı) girme hakkı kazanıp, başarılı olduğunuz takdirde isterseniz Türkiye’de isterseniz de Almanya’da üniversiteye gidebiliyorsunuz.
 • Türkçe’niz gelişiyor, Türk tarihini ve Türk kültürünü daha yakından tanıyorsunuz.
 • AÖL’de göreceğiniz Türk Dili ve Anlatım, Türk Tarihi, Osmanlı Tarihi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türkiye Coğrafyası ya da Türk Edebiyatı gibi dersler sayesinde hem Türkçe’yi daha iyi konuşup, yayabilecek, hemde Türk tarihini ve kültürünü daha yakından tanıyacaksınız.
 • Açık Lise’yi yaparken; iş hayatı ya da meslek eğitimine de aynı anda devam edebiliyorsunuz.
 • AÖL sistemi, okula gitme zorunluluğu olmadan lise mezunu olma imkanı sunduğu için aynı zamanda çalıştığınız işinize devam edebilecek ya da meslek eğitiminizi yarıda kesmek zorunda olmayacaksınız.
 • Tıp, Eczacılık, Hukuk gibi bölümlere girme olanağı yakalıyorsunuz.
 • AÖL’yi bitirince ister yabancı uyruklu ister Türk vatandaşı olsun, Almanya ve Türkiye’de girilmesi zor olan Tıp, Eczacılık gibi bölümlere girme olanağı açılan YÖS adlı üniversite giriş sınavına girme hakkı kazanıyorsunuz.
 • Liseyi ücretsiz eğitimle tamamlama imkanı.
 • Lise mezunu olamayan bir çok kişi özel liselere her yıl binlerce Avro yatırıyor ve bu liselerin diplomaları da ne yazık ki bazı üniversiter tarafından kabul görmemekte. AÖL sayesinde parasız eğitim göreceksiniz. Kayıt işlemleri için yıllık 450 Avro civarı bir miktar yatırdığınız takdirde; öğrenim göreceğiniz ders kitaplarınız da size ücretsiz olarak gönderileceği gibi, sınavlar için de ayrıca bir ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.

 

Açık Öğretim Lisesi Kayıt İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi kayıt işlemleri için ilk olarak bulunduğunuz şehirde ki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Eğitim Ateşeliğinden denklik işlemi yapılmalıdır.
(Randevu talebi olmadan Konsolosluğun açılıs saatlerini baz alarak başvuru yapılabilir)

Denklik işlemleri için gerekli belgeler:

 • Derslerinizi başarı ile tamamladığınız son yıla ait ‘jahreszeugnis’ belgenizin orjinali ve 3 adet fotokopisi ile orjinal öğrenci kimlik belgesi ve 3 adet fotokopisi.
 • Kayıtlı olduğunuz son dönemi başarılı bir şekilde tamamlayamayıp Abitur’a hak kazanamadıysanız 11. Ve 12. Sınıf karnenizi de yanınızda götürmelisiniz.
 • 18 yaşından küçükler ebeveynleri ile denklik başvurusu yapabilir.
 • İşlem ücretsizdir.

Denklik işlemlerinin hemen ardından Açık Öğretim Lisesi Örgün ve Online Eğitim Kurslarımıza kayıt yapmak için bize ulaşın.

YEK Akademi AÖL Kurs Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 1. Denklik belgesinin orjinali ve 2 adet fotokopisi
 2. 2 adet nüfus cüzdanı (ön ve arka sayfa) fotokopisi
 3. 2 adet resim (vesikalik ya da passfoto)
 4. AÖL Kurs Başvuru formunu doldurun. Başvuru formu link: Başvuru Formu 
 5. Tamamladığınız son yıla ait denklikte kullanilan karnenin 2 adet fotikopisi.

Kayıt işlemlerini tamamlamak adına randevu alabilmek için bize ulaşın.

Telefon: + 49 89 452 306 28 – 29

Whatsapp: +49 179 6738134

Email: info@yek-akademi.com

EnglishGermanTurkish