23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türk milletinin egemenliğinin ilan edildiği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür 23 Nisan 1920. Zaman içinde geleceğimizin çocuklarda saklı olduğunun ayırdına varılması üzerine, bir sonraki neslin bizi daha da ileri taşıyacağının göstergesi olarak ulusal egemenliğimizi kazandığımız gün çocuklara armağan edilmiş bir bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu gün, 23 Nisan 1924 tarihinde bayram ilan edildikten 5 yıl sonra çocuklara armağan edilmiştir ve dolayısıyla da ”Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adı altında kutlanmaya başlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi: ”Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” Çünkü çocuk demek umut demek, dostluk demek, gelecek demektir. Bugünün büyükleri olarak bizlerin görevi onlara sahip çıkmak, destek olmak ve onların haklarını korumaktır. Bugünün temellerini gelecekte sağlam tutmak ve hatta güçlendirmek adına çocuklarımızın aldığı eğitim önemli bir rol oynamaktadır. Bir toplumun kendi tarihini ve dilini bilmesi o toplumun sürekliliğinde elzem bir konumdadır. Bu sebeple de çocuklarımızın kutlanan bu güzel günün anlam ve önemini öğrenmeleri gelecekte yanmaya devam edecek cumhuriyet ateşinin ilelebet aydınlık kalmasına vesile olacaktır.

Her yıl artarak kutlanan ve yalnızca Türkiye sınırları dahilinde değil uluslararası bir vaziyete gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günümüzde kırktan fazla ülkenin katıldığı bir şenliğe dönüşmüştür. Dileriz ki, bugün doyasıya çocukluğunu yaşayan ışıl ışıl gözlerle pırıl pırıl yüzlerle bizlere bakan çocuklarımız bir gün sorumluluk ve millet bilinci sahibi gençler olarak milletlerine ve dünyaya olan görevlerini layıkıyla yerine getirirler.

            “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”  Mustafa Kemal Atatürk

          Tüçocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!EnglishGermanTurkish