Looking for a First-Class Business Consultant?

Why our consulting

We are a full service business development group – we build strategies and systems.

read more

Global consumer insights

Rapid and sustainable solutions to the most complex business challenges with cooperative process-driven.

read more

Thought Leadership

A solution is proposed, from here you can action the plan with just outline assistance.

read more

industries

Travel and Aviation
Consulting

Study popular tourism destinations and improve your sales skills to successfully advise your clients on the best travel options.

Business Services
Consulting

We consider all the drivers of change – from the ground up and we’ll motivate and support you to make the change.

Consumer Products
Consulting

Design repeatable growth models and innovation pipelines that generate new products with higher potential and lower risks of failure.

Financial Services
Consulting

We work buy-side and sell-side and give our clients hard-hitting and objective answers and focus hard on the best opportunities.

Energy and Environment
Consulting

We work across all the major construction geographies and end sectors, meaning we understand the underlying drivers in construction markets.

Surface Transport &
Logistics Consulting

Scheduled transport operations, from broad market trends and strategy to the development of integrated commercial strategies.

Doing the right thing,
at the right time.

0

Cases completed

0

Consultants

0

Awards winning

0

Satisfied customers

testimonials

To help entrepreneurs get their act together
before they talk to investors.

news

 • ”Hayalimdeki Gelecek” Eğitim Semineri

  YEK Akademi ve TDS – Türk/Alman Öğrenci Birliği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi iş birliği ile Münih’te ikamet eden Lise ve Üniversite öğrencilerine özel bir seminer gerçekleştirecek. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kariyer Merkezinden eğitmen Yağmur Özek’in gerçekleştireceği seminer programında; Hayalimdeki Gelecek Kariyer Planlama ve CV Mülakat Teknikleri Başlıklı seminerler düzenlenecek. Başvurular info@yek-akademi.com üzerinden gerçekleştirilecek.

  Nisan 19, 2023
 • TDS & YEK – T.C. Münih Başkonsolosluğu Ziyareti

  Münih Başkonsolosluğu görevine yeni atanan Sayın Süalp Erdoğan’a hoşgeldiniz ziyaretinde bulunduk. Kendilerine tebriklerimizi illettikten sonra ortak dernekler olan TDS ve YEK Akademi’nin yer aldığı ve sürdürmekte olduğu etkinliklerini, ve öğrencilere daha fazla katkı sağlamak adına düzenlemiş olduğumuz ve düzenlemek istediğimiz projeleri kısaca anlattık. Sayın Başkonsolosumuz Süalp Erdoğan’a görevinde başarılar diliyoruz ve birlikte öğrencilere güzel yarınlar

  Şubat 2, 2023
 • Hürriyet Haber – Açık Öğretim sınavları Münih’te yapıldı

  14 öğretmenin görev aldığı, 160 öğrencinin sınava katıldığı 2022-2023 Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa ve Balkanlar Programları I. Dönem ilk sınavı gerçekleştirildi. Münih Başkonsolosluğu’nu temsilen Eğitim Ataşesi Akın Deveci ve Gonca Özgör Onal’ın da katıldığı sınava, Türkiye’den Milli Eğitim Bakanlığı’nı temsilen Ahmet Yıldırım, Ümit Ünal ve Anadolu Üniversitesi’ni temsilen Halil Yetim

  Şubat 2, 2023
 • 2022-2023 Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa ve Balkanlar Programları I. Dönem ilk sınavı Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşti

  2022-2023 Öğretim Yılı Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa ve Balkanlar Programları I. Dönem ilk sınavı Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşti. Yurtdışı Eğitim Kurumu (YEK) akademisi ve Türk-Alman Öğrenciler Birliğide (TDS) sınavın gerçekleştiği merkezde stant kurdu. Sınav öncesi ve sonrası hem öğrencilere hem de velilere Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Yabancı Öğrenci Sınavı

  Şubat 1, 2023
request a call back.

Would you like to speak to one of our financial advisers over the phone? Just submit your details and we’ll be in touch shortly. You can also email us if you would prefer.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
United Kingdom
Germany
Spain
Head Quarter
United States
Sales Office
EnglishGermanTurkish