Doğu Akdeniz Üniversitesi Hakkında

Sevgili Öğrenciler,

Yetenekleriniz doğrultusunda, size mutluluk verecek mesleği seçmek ve bu alanda iyi bir öğrenim görmek en doğal hakkınızdır. Ancak seçtiğiniz meslekte başarılı olmak ve iyi bir kariyer sahibi olabilmek için iyi bir öğrenim görmelisiniz. Sizi mesleğinizde başarılı kılacak üniversiteyi seçebilmek bu nedenle çok önemlidir. Geleceğinizi belirleyecek olan bu tercihi yaparken Doğu Akdeniz Üniversitesini (DAÜ) tanımanızı sağlayacak bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1979 yılından beri eğitim veren DAÜ, tüm programları YÖK tarafından tanınan, bir çok programı uluslararası kuruluşlar tarafından da akredite edilmiş bir devlet üniversitesidir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde 2012-2013 Akademik Yılı’ndan itibaren öğrenci alacak olan Tıp Fakültesi ile birlikte 11 fakülte, 5 yüksekokul, Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’nda 82 programda önlisans ve lisans, 64 programda ise yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

Gelişmiş altyapı olanakları, üstün nitelikli öğretim kadrosu ve mükemmel öğrenci öğretim üyesi iletişimi sayesinde DAÜ, kendine güvenen, yaratıcı, dünya gençliği ile rekabete hazır gençler yetiştirmektedir. DAÜ’de öğrenciler hem kendi danışmanlarını, hem diğer öğretim üyelerini, hem de her düzeydeki üniversite yöneticilerini serbestçe görebilme ayrıcalığına sahiptirler.

Üniversitemiz dünya’daki 20,000’i aşkın üniversite arasında yapılan sıralamada dünyanın en iyi 1025. Üniversitesi olarak sıralanmıştır. Doğu Akdeniz Üniversitesi Avrupa’da değerlendirmeye alınan 5102 üniversite arasında 437., Kıbrıs genelinde 1. sırada yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki 180’i aşkın üniversite arasında 19.,  ücretli eğitim veren üniversiteler arasında ise 5. Sırada yer almaktadır.

75 ülkeden gelen öğrencileri, 35 ülkeden öğretim elemanları ve küresel işbirliği anlaşmalarının sağladığı öğrenci değişim programları sayesinde DAÜ gerçek anlamda uluslararası bir üniversitedir. Bu nedenle DAÜ’de, kendi dilinizin konuşulduğu, tanıdık bir kültürel ortamda yaşarken dünyanın farklı yörelerinden gelen gençlerle tanışarak onların kültürlerini de öğrenme fırsatını bulacaksınız.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Abdullah Y. ÖZTOPRAK

Rektör

EnglishGermanTurkish