Adana Çukurova Üniversitesi

Seyhan Baraj Gölü’nün doğu  yakasında 20 bin dekar arazi üzerine kurulu Çukurova Üniversitesi Balcalı  Kampüsü insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanıdır.  Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı,  öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern  tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Dünya  Üniversiteler sıralamasında ilk 500 içerisinde ülkemiz sıralamalarında da ilk  5’te yer alan Çukurova Üniversitesinin kurulusu 1973 yılına dayanmaktadır.  30.11.1973 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulan Adana Ziraat  Fakültesiyle, 1972 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı olarak hayata  geçirilen Çukurova Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesinin çatısı altına alınan  ilk çekirdek öğretim yuvalarıdır. İki fakülte ile eğitim hayatına başlayan  üniversitenin bugün geldiği durum, 15 Fakülte, 5 Yüksekokul, 13 Meslek  Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü ve 25 Araştırma ve Uygulama  Merkezidir. Çukurova Üniversitesinde 1900 Akademik Personel, 38000’ü lisans ve  ön lisans ile 4100’ün üzerinde yüksek lisans ve doktora olmak üzere yaklaşık 44000  öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev almaktadır.

MODERN DERSLİKLER VE AMFİLER

Üniversitede öğrencilerin  derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern  derslikler ve amfiler bulunmaktadır.
Bilimsel ve kültürel  etkinliklerde kullanılan, her türlü teknik donanıma sahip, 450 ve 150 kişi  kapasiteli iki salondan oluşan amfi, Çukurova Üniversitesinin ilk Rektörü Prof.  Dr. Mithat Özsan’ın adını taşımaktadır. Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi, 450  kişilik geniş fuayesiyle sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Ziraat  Fakültesi Akif Kansu Salonu da 150 kişilik kapasitesiyle bilimsel ve kültürel etkinliklere  ev sahipliği yaparken, Afife Jale Salonu adı verilen döner sahneli 120 kişilik  çok amaçlı salon sanat etkinlikleri için önemli bir mekân olarak hizmet  vermektedir. Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde de 360 kişilik Hipokrat Konferans  Salonu bulunmaktadır. Kampusta yer alan ve çağdaş mimarisiyle dikkatleri çeken  3.500 kişilik Açık Hava Tiyatrosu da başta konserler ve tiyatrolar olmak üzere  çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.

SOSYAL HAYAT OLANAKLARI

Kampus içerisinde bölgenin en önemli hastane kompleksinin yanı sıra, mediko sosyal ünitesi, lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, her türlü sporun yapılabildiği salonlar ve sahalar, anaokulu, market, öğrenciler ile çalışanlara öğle yemeği sunulan kafeteryalar, kafeler, büfeler ve kantinler, posta ve telefon hizmeti veren birimler, banka şubeleri, modern makinelerle donatılmış  bir basımevi ve merkezi kütüphane bulunmaktadır. Böylelikle hem öğrencilerin hem de çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılanması sağlanmaktadır. Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi, 12 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800 okuyucu kapasitesine sahiptir. Türkiye’deki 12 Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezinden birisidir.

BARINMA OLANAKLARI

Her yıl binlerce öğrencinin eğitim için geldiği üniversitenin Balcalı Kampusu içerisinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, 1.296’sı kız,1.516’sı erkek olmak üzere, toplam 2.812 yatak kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu bulunmaktadır. Kampus dışında kent merkezinde de öğrencilere yönelik ve her türlü imkânların sunulduğu yurtlarda bulunmaktadır. Öğrenciler, yüksek okulların bulunduğu Osmaniye ilinde ve Ceyhan ilçesinde de özel ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanmaktadırlar.  Osmaniye’de; Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 246’sı kız, 110’u erkek olmak üzere, toplam 356, Adana’nın Ceyhan ilçesinde ise 171’i kız, 330’u erkek olmak üzere, toplam 501 öğrenci kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Çukurova Üniversitesi ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca sürdürülen ortak çalışmalar sonrasında, Çukurova Üniversitesi kampusunda 1000 kişi kapasiteli yeni bir yurt binasının yapılması kararı alınmıştır.

KÜLTÜR VE SANAT OLANAKLARI

Çukurova Üniversitesinde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum, gösteri sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.  Üniversite Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalar yapan Kültür Sanat Merkezi, öğrencilerin boş zamanlarını ilgi alanlarına göre değerlendirmekte, onları yeni alanlara yönlendirmekte, dinlenme ve eğlenme olanakları yaratmaktadır. Güzel Sanatlar Bölümü ve Kültür Sanat Merkezine başvuruda bulanan öğrenciler, uzman ve deneyimli öğreticiler tarafından çeşitli sanat dallarında eğitilmekte, yeteneklerini geliştirmeleri sağlanmaktadır. Öğrenciler, yıl sonlarında üyesi oldukları topluluklar için-de hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme olanağı bulmakta, hem de becerilerini arkadaşları ve üniversite mensuplarıyla paylaşmaktadır.   Öğrencilerin; arzu ettikleri takdirde, eğitim-öğretim dönemi süresince ders alabilecekleri programlar şunlar: Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Bağlama, Halk Bilimi, Halk Oyunları, Üflemeli Çalgılar, Tambur, Ud, Kanun, Piyano, Pop Gitar, Klasik Gitar, Şan, Resim, Süsleme Sanatları, Sanat Tarihi, Deri El Sanatları, Fotoğraf, Tiyatro ve Sinema. Kültür Sanat Merkezi binasında ayrıca, Öğrenci Konseyi ve öğrenci kulüplerine ait çalışma odaları da bulunmakta ve öğrenciler buralarda özgürce kendilerini ifade ederek yaratıcılıklarını gösterebilmektedirler.

SPOR OLANAKLARI

Öğrencilerinin bedenen ve ruhen de sağlıklı olmalarını ilke edinen Çukurova Üniversitesinde, her türlü sporun yapılabileceği spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Tesisler üniversite dışındaki insanlar içinde yararlanma imkânı sunmaktadır.

Üniversitede 5600 metrekare kapalı alana sahip, tribünleri teleskobik ve 3.500 kişi kapasiteli Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı bulunmaktadır. Salon; spor karşılaşmalarının yanında konser ve çeşitli organizasyonların gerçekleştirilebilmesine de uygun olarak inşa edilmiştir. Balcalı Kampusu’nda yer alan ve Hacı Ömer Sabancı Vakfınca (VAKSA) yaptırılan, Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzu, bölgenin en modern tesislerinden biri konumundadır. Balcalı Kampusu’nda kapalı yüzme havuzunun dışında, spor ve cimnastik salonları; çim ve halı futbol sahaları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları ve atletizm alanlarıyla, Seyhan Baraj Gölü kıyısında bir de kayıkhane yer almaktadır.

SOSYAL TESİSLER

Kampusta, Seyhan Baraj Gölü’nün kıyısında,  çam ağaçları arasında yer alan ve eşsiz bir manzaraya sahip bulunan Sosyal Tesisler; konukevi bölümü ve geniş yemek salonlarından oluşmaktadır. Kampus içerisinde üniversiteye sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikler için gelen konuklar, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 12 odalı, 24 yatak kapasiteli Sosyal Tesisler konukevi bulunmaktadır. Bununla beraber üniversite 50 yatak kapasiteli modern bir konuk evine sahiptir.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversitede öğrenciler ile üniversite çalışanlarının beden ve ruh sağlıklarının korunması amacıyla Medikososyal Birimi hizmet vermektedir.  Ayrıca 1250 yatak kapasiteli, günde ortalama 2100  hastaya hizmet veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi bulunmaktadır. Sağlık, psikolojik danışma ve rehberlik ile sosyal hizmetler alanlarında çalışmalar yapılan merkezde; kadın hastalıkları ve doğum, cilt hastalıkları, kulak-burun-boğaz, genel cerrahi, üroloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları, aile hekimliği, diş ve diş eti hastalıkları dallarında uzman hekimler hizmet vermektedir. Merkezde ayrıca, psikologlar, psikiyatristler ve psikolojik danışmanlar da görev yapmaktadır. Sağlık hizmeti almak için merkeze başvuruda bulunanlar ayakta tedavi edilmekte, daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda ise başta Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi olmak üzere, diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedirler. Ayrıca risk grubu içerisinde olan Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi öğrencilerine Hepatit-B aşıları yapılmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi ise öğrencilerin üniversiteye uyum, kişilik, aile, arkadaşlık ve eğitimle ilgili sorunlarına çözümler üretmektedir. Bu birimde ayrıca, ruhsal sorunları olanlara bireysel, grup ve aile terapisi uygulanmaktadır.  Sosyal Hizmetler Biriminde görevli sosyal hizmet uzmanları; eğitim, barınma, beslenme gibi sorunlara çözümler üreterek hizmet vermektedir.

EnglishGermanTurkish